A nemzetközi olimpiai és paralimpiai mozgalom mobilitási partnere (egyben a Magyar Olimpiai Bizottság platina fokozatú támogatója), a Toyota nulla károsanyag-kibocsátású hidrogén üzemanyagcellás Mirai modellekből álló flottával támogatja a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) munkáját, reflektálva arra, hogy a svájci Lausanne-ban székelő szervezet mobilitási tervének fontos részét képezi a környezetbarát autók használata.
A Tokiói Olimpiára készülő magyar olimpikonokat 28 környezetbarát hibrid elektromos Toyota C-HR-rel támogató Toyota 8 darab Mirai személyautót – vagy más néven üzemanyagcellás elektromos járművet (FCEV) – a Környezetvédelmi Világnap alkalmából adták át az Olimpiai Házban, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) új, fenntarthatósági szempontok alapján tervezett és épített székházában, amelynek hivatalos megnyitója 2019. június 23-án lesz. A világszintű olimpiai partner Toyotát a svájci átadási ünnepségen a Toyota európai értékesítési alelnöke, Matt Harrison képviselte. Az eseményen jelen volt még Timo Lumme, a NOB televíziós és marketing szolgáltatásaiért felelős ügyvezető igazgatója, valamint Marie Sallois-Dembreville, az NOB fenntarthatóságért felelős igazgatója is. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság egy önkéntesekből álló független nonprofit szervezet, amelynek célja, hogy a sport által tegye jobbá a világot. Bevételeinek több mint 90 százalékát a sport-mozgalmak számára osztja szét, ami azt jelenti, hogy naponta mintegy 3,4 millió dollárt juttat a sportolók és szövetségeik számára világszerte.
A járművek tankolásához egy ideiglenes hidrogéntöltő állomást is telepítenek az új központi irodaházba (ez lesz Svájcban az első ilyen létesítmény), de hamarosan egy nyilvános töltőállomás is nyílik majd a közelben. Az állomás megújuló energia felhasználásával állítja elő a hidrogént a NOB nyolc Toyota Mirai modellje számára; mindez egybevág a szervezet törekvésével, hogy jelentősen csökkentse széndioxid-kibocsátását.
“Miközben közeledik az Olimpiai Ház átadása és egyre közelebb kerülünk a 2020-as Tokiói Olimpiai Játékok megnyitásához, a Toyotával kialakított mobilitási együttműködésünk újra meg újra hatalmas léptekkel halad előre. A Toyota fenntartható mobilitási megoldásai hatékonyan támogatják az Olimpiai Ház ökológiai célkitűzéseit, és környezettudatos közlekedést ígérnek az olimpiát rendező városok és országok számára.” – avat be Lomme.
“A fenntarthatóság az olimpiai mozgalom egyik fontos mozgatórugója, és stratégiai tervünk, az Olympic Agenda 2020 alapköve. A Toyota osztja nézeteinket, hiszen a vállalat hozzánk hasonlóan a holnap fenntartható mobilitására törekszik, így együttműködésük értékes segítséget jelent céljaink megvalósításában. Ma nemcsak annak lehetünk tanúi, hogy napi munkavégzésünkben hatalmas lépésváltás történik, hanem annak is, hogy a szemünk láttára formálódik a világ ‘zöldebb’ jövője.” – teszi hozzá Sallois-Dembreville.
“A Toyota célja, hogy a hidrogén-alapú mobilitás legyen a Tokiói Olimpia egyik mozgatórugója. A Mirai átadása a NOB számára újabb bizonyítéka annak, hogy ez a technológia jelentős szemléletváltást jelez.” – mutat rá Matt Harrison.
Johan van Zyl, a európai vezérigazgatója szerint: “A hidrogén fontos szerepet játszik majd az alacsony szénkibocsátású, fenntartható társadalom működésében. Továbbra is mindent megteszünk azért, hogy hozzájáruljunk a nulla károsanyag-kibocsátású, fenntartható társadalom kialakításához, és hogy egyre jobb mobilitást biztosíthassunk mindenki számára, felhívva az emberek figyelmét az új megoldásokra, és együttműködve minden érintettel.”
A Toyota 2015-ben lett az olimpiai mozgalom legelső mobilitási partnere. Ebbéli minőségében – és az Olympic Agenda 2020 célkitűzéseivel összhangban – a vállalat együttműködik a jövőbeli olimpiai játékok szervezőivel, fenntartható mobilitási megoldásokat biztosítva a rendezvényeken.
A 2020-as Tokiói Olimpián számos nulla károsanyag-kibocsátású FCEV (mint például a Mirai szedán) szolgál majd hivatalos járműként. Emellett a szervezők munkáját a Toyota üzemanyagcellás “Sora” autóbusza, valamint a Toyota Industries Corporation által gyártott és forgalmazott üzemanyagcellás villástargoncák is segítik. Ahogyan a Toyota a NOB TOP Partnereként a Toyota Környezetvédelmi Kihívás 2050 című vállalásában is megfogalmazta, a márka célja, hogy a 2010-es értékekhez képest globálisan 90 százalékkal csökkentse új autói átlagos széndioxid-kibocsátását. A Toyota hidrogénautó-flottája nem az egyetlen fenntartható kezdeményezés az Olimpiai Házban, ami a legszigorúbb energia-, anyag- és vízfelhasználási előírások alapján fog működni, miközben egészséges és kellemes környezetet biztosít használóinak.